Victorie spectaculoasă

Arhivat in: SPORT,ULTIMELE ARTICOLE |
Cristi Vlădulescu

Meci foarte frumos pe stadionul Nera din Bozovici, între două echipe aflate, înaintea acestui joc, la egalitate de puncte şi situate în clasament pe locurile 3, respectiv 4. Oaspeţii, Hidrocon Marga, au venit la Bozovici cu gândul la victorie, echipa din Marga fiind proaspăt promovată în acest eşalon, dar cu o evoluţie surpinzător de bună până acum. ACS Nera Bozovici a mizat, şi pentru acest meci, pe combinaţia dintre experienţă şi tinereţe şi pe avantajul conferit de propriul teren de joc.

Excelent a fost timpul, o zi de toamnă călduroasă, cu uşoare adieri de vânt. Foarte bună şi suprafaţa de joc.  În tribune, printre spectatori, edilii celor două comune.

Revenirea în postura de titular a lui Cristi Vlădulescu a fost răsplătită cu deschiderea scorului de către acesta, în chiar minutul 3 al întâlnirii, în urma unei combinaţii cu Iapă Ionuţ. Babacu sau Babangida, cum îl strigă publicul spectator pe Cristi, avea să facă, pâna la final, un joc foarte bun. Oaspeţii au reuşit egalarea, în min.11, la prima fază periculoasă, în urma unor greşeli de apărare a gazdelor la care s-a adăugat şi respingerea greşită a portarului Farago, profitând de toate acestea jucătorul Nedelcea, de la Marga.20151031_130805

A urmat o periodă de joc bun pentru Nera, cu o dominare clară şi cu multe ocazii de a marca, dar  portarul oaspeţilor fie s-a opus cu succes, fie a beneficiat de ratările gazdelor. Când toată lumea aştepta finalul primei reprize, oaspeţii reuşesc să treacă în avantaj, în min.44, prin golul aceluiaşi Nedelcea, în urma unei reluări cu capul.

La pauză, antrenorul celor de la Nera, Marius Călin efectuează două schimbări, mizând totul pe cartea atacului. Simion Călin şi Bîta Florin i-au înlocuit pe Cojocariu Ion şi Cîrpan Constantin. Alergând după egalare, jucătorii almăjeni îşi crează numeroase situaţii de gol, ajungând în faţa porţii adverse în urma unor combinaţii reuşite. Golul egalizator este marcat în min.59, acelaşi Cristi Vlădulescu fructificând o faza construită şi exersată la antrenament, după o lovitură liberă.

Bucuria golului victorios

Mai proaspeţi în teren, cu mai multă forţă şi viteză, în urma unui joc combinativ, ACS Nera Bozovici şi-a asigurat cele trei puncte prin golul din min.86, când Cristi Vlădulescu este lansat de Iapă, central spre poartă, driblează portarul şi înscrie, declanşând bucuria în rândul suporterilor locali şi plasând echipa din Bozovici pe locul 3 în clasament. Scor final, 3-2 pentru Nera, dupa un meci spectaculos şi un hattrick marca Cristi Vlădulescu.