Cupa Almăjului la fotbal-2015

Arhivat in: SPORT,ULTIMELE ARTICOLE |

Cupa AlmajuluiEdiţia din acest an a Cupei Almăjului la fotbal se va desfăşura pe stadionul Nera din Bozovici, începând cu data de 18.07.2015.  Data limită de înscriere este joi, 16.07.2015, ora 12, dată la care se vor stabili regulamentul şi programul de desfăşurare al competiţiei.

Echipele înscrise sunt : Young Boys Bozovici, GVU Bozovici, Luminatorul Dalboșeț, FC Moceriș, Nera Prigor și Progresul Prigor. S-a format o singură grupă, cu 6 echipe, toate echipele jucând între ele. In caz de egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este meciul direct, apoi golaverajul, respectiv goluri marcate. Primele patru clasate vor accede în semifinale, regula de disputare a semifinalelor fiind 1-3 şi 2-4. Durata unei reprize pentru meciurile din grupa este de 30 minute, pentru meciurile din semifinale repriza va avea 40 minute, iar pentru meciurile din finale, durata unei reprize va fi de 45 minute. In semifinale si finale, in caz de egalitate, se trece direct la executarea loviturilor de la 11 metri. Fiecare echipa are dreptul la 2 jucatori „stranieri”(care nu sunt din aceeasi comuna).  In cazul primirii unui cartonas rosu, jucatorul respectiv nu va juca urmatorul meci. Daca cartonasul rosu este rezultatul acordarii a doua cartonase galbene, jucatorul respectiv va fi eliminat dar va avea drept de joc pentru urmatoarea partida. Gesturile nesportive vor fi sanctionate prin eliminarea din competitie a jucătorului în cauză.

Toate jocurile vor fi arbitrate de cavaleri ai fluierului desemnaţi de AJF Caraş-Severin.

Câştigătoarea Cupei Almăjului la fotbal, ediţia 2015, va participa la un turneu judeţean, unde va întâlni echipe câştigătoare ale altor zone, competiţia fiind conexată Cupei Satelor, organizată de AJF Caraş-Severin.

17:30  GVU BOZOVICI – PROGRESUL PRIGOR  3 – 0

18:50  YOUNG BOYS BOZOVICI – LUMINATORUL  DALBOŞEŢ  0 – 0 (2 – 4 d.p.)

6. PROGRESUL PRIGOR  0p  2-20

Ultimele jocuri din grupă au stabilit configurația finală a clasamentului, respectiv meciurile care se vor desfășura în semifinale. Luminatorul Dalboșeț și Young Boys Bozovici au încheiat la egalitate și meciul direct, având aceeași linie de clasament, astfel că departajarea pentru stabilirea locurilor 2 și 3 (din grupă) s-a făcut în urma executarii loviturilor de departajare, câștig de cauză având băieții din Dalboșeț. Pentru ultimul loc calificant în semifinale s-au întâlnit Nera Prigor și FC Moceriș. S-a impus echipa din Prigor, în urma disputării celui mai frumos meci de pâna acum, cei din Prigor beneficiind de avantajul victoriei din meciul direct.

Vineri, 24.iulie.2015

17:30   SEMIFINALA 1 : LUMINATORUL DALBOȘEȚ – NERA PRIGOR  1 – 1 (5-3 d.p.)

19:20  SEMIFINALA 2 : GVU BOZOVICI – YOUNG BOYS BOZOVICI  5 – 1

Sâmbătă, 25.iulie.2015

17:30  FINALA MICA : NERA PRIGOR – YOUNG BOYS BOZOVICI  1 – 6

19:20  FINALA MARE : GVU BOZOVICI – LUMINATORUL DALBOȘEȚ  1 – 1 ( 4 – 5 d.p. )

Echipa din Dalboșeț este câștigătoarea Cupei Almăjului la fotbal, ediția 2015. Felicitări !